מהו חוק גיוס רכבי שטח לצה“ל והאם רכבי שטח גם מגויסים?

מהו חוק גיוס רכבי שטח לצה“ל והאם רכבי שטח גם מגויסים?

המציאות שלנו מחייבת אותנו להיות עירניים בתקופות מסוימות בהם האיום על בטחון ישראל גובר. למעשה, כאשר יש תקופת חירות בישראל, שר הביטחון יכול לגייס עבור צה“ל רכבים במטרה לספק כל מיני שירותים חשובים לגיוס. מדובר בעצם בחוק שמאפשר לגייס עבור צה“ל רכבים, ציוד חשמל, ציוד הנדסי, מחשבים ועוד. מי שאחראי על תהליך גיוס הרכבים הוא המרכז לגיוס אמצעים וריתוק משקי באגף הטכנולוגי לוגיסטי של צה“ל. הסיבה לחוק זה היא משום שרכישת רכבים רק למטרות חירום איננה כלכלית והעניין הוא שהרבה פעמים אותם רכבים עומדים ללא כל שימוש.

מרגע שצה“ל בעצם מגייס את הרכבים הללו הוא יכול לעשות בהם שימוש לאימונים, לתרגולים ואפילו ללחימה. החוק אומר שצה“ל מחוייב לשלם לבעלי הרכבים הללו כסף בעבור אותו שימוש ואפילו להעניק פיצוי כספי הולם במידה והרכבים האלה צוברים איזשהו נזק.

מבחינת סוגי הרכבים שניתן לגייס: משאיות, טנדרים, אוטובוסים, ג‘יפים ורכבי שטח, רכבים מסחריים, טרקטורים וציוד הנדסי. כמובן שההמלצה היא על רכבי שטח או כאלה שמסוגלים להתמודד עם עומסים גדולים. לפני שמגייסים את הרכבים הללו הם עוברים בדיקת בטיחות ומכינים על כל רכב דו“ח מצב כדי שניתן יהיה לפצות את הבעלים של הרכב במידת הצורך.