ג’יפ סופה

ג’יפ סופה

ג’יפ סופה – הרכב של הצבא!

 

ג’יפ סופה הוא רכב שטח ישראלי. כל החלקים שלו מיוצרים בארץ – מלבד המנוע עצמו, אשר מיוצר בארצות הברית. הדגם הראשון של ג’יפ סופה נכנס לשימוש בשנת 1995. מלכתחילה הוא תוכנן כרכב מפקדים, ונועד להיות ממוגן ירי ומאובזר במערכות מיוחדות למשימות סיור וכדומה. ג’יפ סופה היה תמיד רכב פשוט להפעלה ונוח לפעולות צבאיות, ולמעשה הוא משמש כ”רכב הבית” של צבא ההגנה לישראל. ישראל מייצרת את הרכב הזה גם עבור צבאות אחרים. עם השנים התפתח דגם 2, שנכנס לשימוש בשנת 2006, וכיום קיים גם הדגם החדיש ביותר, סופה 3, אשר פותח כבר בשנת 2008, אך נכנס לשימוש רק בשנת 2011.

 

העיצוב והאבזור

 

ג’יפ סופה הוא רכב פשוט מאד, ללא אבזור מיוחד, אך בעל עבירות טובה ונסיעה קלה. במהלך השיפור בין הדגמים, נוסף מקום ישיבה ברכב – 5 מקומות במקום 4 בדגם המקורי, ונוספו גם דלתות, כך שהדגמים הנוכחיים מכילים 5 דלתות במקום 3. ג’יפ סופה מגיע בשלושה דגמים עיקריים – סופה “קלה”, סופה ממוגנת וסופת בט”ש. הדגם החדש ביותר של ג’יפ סופה, סופה 3, מכיל מערכות שלא היו בדגמים הקודמים, בהתאם לדרישות של הצבא – מערכת קשר, מערכת חשמל מתקדמת, מזגן, צמיגים מתקדמים, שנורקל חיצוני אשר מאפשר לג’יפ לעבור ג במים, ווי גרירה הן מלפני והן מאחור, על מנת שהג’יפ יוכל לשמש גם כרכב חילוץ, תאורת לילה, ועוד. ג’יפ סופה משמש את הצבא, כמו גם את הממשלה ואת כוחות מג”ב בפעילויות מסוגים שונים.

 

המפרט

 

המנוע של ג’יפ סופה בדגם הבנזין שלו הוא מנוע 4000 סמ”ק, 180 כוח סוס. בדגם הדיזל המנוע הוא 2500 סמ”ק, 107 כוח סוס. ג’יפ סופה מכיל בלמים הידראוליים, מסנן יבש דו הדרגתי ו-5 הילוכים. הוא מכיל בלמים מיוחדים – מלפנים בלמי דיסק, ומאחור בלמי תוף ורפידות. מיכל הדלק של ג’יפ סופה מכיל 75 ליטרים דלק. הדגם הקצר של ג’יפ סופה יכול להכיל עד 6 נוסעים בו זמנית, ואילו הדגם הארוך יכול להכיל עד 8 נוסעים.